mobil menu
ara
kurumsal konumAnasayfa » Haberler » » Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri
icon tarih 15.10.2022    icon okuma 2301   
Özellikle yakın gelecekte popüler olması öngörülen meslek grupları nelerdir? Hangi meslek grupları ön planda olacak veya yeni geleceğin meslekleri neler? 
Teknolojinin hızla gelişmesi ile bazı meslek grupları yok olurken bunun yanında yeni meslekler de doğmaktadır. Doğmaktadır diyorum çünkü bunlar daha önceden olmayan ismini bile yeni duyduğumuz meslekler. 
  • Drone pilotu 
  • Dijital dedektiflik 
  • Robotik mühendisi 
  • Blockchain uzman ve geliştirici 
  • 3D mühendisliği 
  • E-Spor 
  • Siber güvenlik 
  • Dijital pazarlama 
Bu mesleklerden bazıları artık günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz terimler oldu. Diğerleri belki biraz daha nadir duyulsa da gelecek günler de bunları da sıklıkla duymaya alışacağız görünüyor. Genel olarak geleceğin meslekleri genelde dijital alanda kendine daha çok yer buluyor. Bu gösteriyor ki bilişim çağı yakın gelecekte popülerliğini hiç yitirmeyecek. 

Drone pilotu 

İnsansız hava araçlarının çok hızlı bir şekilde geliştiğini üretiminin hızla artığını görmekteyiz. Bu hava araçları için pilot ihtiyacı da giderek artmaktadır. İnsansız hava araçları sadece savunma alanında değil günlük kullanımda da yer bulmaktadır. Bir çok büyük firmalar teslimatlarını gelecekte bu yolla yapacağını şimdiden duyurdu bile. Bu da gösteriyor ki drone pilotluğu gelecekte aranan mesleklerden olabilir. 

Dijital dedektiflik 

Gerçek hayatta dedektiflik mesleğinin sanal dünyaya uyarlanması olarak karşımıza yeni bir meslek çıkmakta. Siber suçların artması dijital ortamdaki boşluklar bu meslek gruplarının önünü açabilir. 

Robotik mühendisi 

Çok sık duyduğumuz robot kavramı artık günlük hayatımızda. Her gün farklı bir çok firmanın değişik işler veya görevler için yeni robotları tanıtması artık robotik mühendisliğinin varlığını kanıtlar niteliktedir. 

Blockchain uzman ve geliştirici 

Sanal para birimi olan bitcoin sayesinde artık bu teknolojiye birçoğumuz aşina olduk. Aslında bu dijital para blockchain içerisinde tabir doğru ise “devede kulak” genel olarak şifrelenmiş işlem bütününe sahip ve merkezi olmayan bir veri kayıt sistemi olarak düşüne biliriz. Farklı alanlarda değişik uygulama ile karşımıza çıka bilir bunlardan sadece biri sanal paradır. Bu işler için artık geliştirici ve uzmanlar çalışmakta. Geleceğin bir mesleği olarak görülmektedir. 

3D mühendisliği 

Artık klasik yazıcılar yerlerini 3d yazıcılara bırakmak üzere. Her alanda sıklıkla kullanılan 3d yazıcılar ile değişik uygulamalar hızlıca yapılabilmekte. Özellikle sağlık alanında 3d teknolojisi ile organlar modellene bilmektedir. İnşaat sektörü bile artık 3d ile tasarlanıp farklı örnekleri ile devasa yazıcılar ile yapılabilmektedir. 

E-Spor 

Birçok kişi bilgisayar oyunları ile zaman geçirmekte bunu için dünya çapında bile ligleri, turnuvaları düzenlenmektedir. Artık bu iş hobi veya eğlence vakti olmaktan daha çok meslek olmaya başlamıştır. Belki e spor koçluğu bile göreceğiz gelecekte. E-spor dünyası için ilgi her geçen gün hızla artmaktadır. 

Siber güvenlik 

Bu kadar gelişime karşı bilmeliyiz ki sanal dünyada sadece iyiler yok. Artık hırsızlık, dolandırıcılıkta evrim geçirerek dijital ortama kaymıştır. Buna bağlı olarak dijital alanlarda siber güvenlik çok önemli bir duruma gelmiştir. Günümüzde artık meslek haline gelen siber güvenlik uzmanlığı için üniversitelerde bölümler bile açılmıştır. Kendinizi bu alanda geliştirerek geleceğin meslekleri arasında olan siber güvenlik alanında çalışabilirsiniz. 

Dijital pazarlama 

Görüyoruz ki birçok kişi artık zamanını dijital mecralarda geçiriyor. Buna kayıtsız kalmayan işletmeler de ürünleri sata bilmek için buralarda yer almak istiyorlar. Yada artık buna mecburlar da diye biliriz. Artık internet de var olmayan işletmelerin geleceği çok iyi olmaya bilir. Bunun için dijital pazarlama uzmanları bu alanda çalışmaktadırlar.
İlginizi çekecek bir başka haber
Seo uyumlu en iyi firma rehberi
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry
Copyright © 2023 | www.kurumsalfirma.net
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry